Luxury of freedom

Semič

Upravni sedež istoimenske občine je geografsko omejen na sever, območje pa se razteza od Kočevskega Roga in vse do Gorjancev. Najlepši razgled se razkrije v točki, ko vlak pripelje iz železniškega predora v Semič. Vinogradniške zidanice in vikendi močno izstopajo med vinogradi, pod katerimi leži trg s cerkvijo sv. Štefana.

Ime Semič se pojavlja že v 13. stoletju, ko je Beli krajini vladal Henrik Adeški. Semič je dobil ime po gradu, ki je stal pod vrhom hriba Semenič.

Župnijska cerkev sv. Štefana, v središču Semiča na Štefanovem trgu, je bila omenjena že leta 1228 in je bila zgrajena v slogu baročnega klasicizma. Cerkveni dvor je zaprt v delno ohranjenih obrambnih stenah, zgrajenih za preprečevanje turških napadov. Znotraj obzidja je bila obnovljena tudi stavba z imenom Taborska hiša, ki danes služi kot lokacija, kjer se odvijajo umetniške razstave in različni kulturni dogodki. 

Zgodovina Semiča je predstavljena v Krajevni muzejski zbirki Semič, ki med drugim prikazuje notranjost zgodnje lokalne zidanice. Le-te so bile zgrajene izključno iz lesa, kar je omogočilo prijetno zračnost prostorov. To prijetnost je moč opaziti tudi v delavnih, a vedno nasmejanih belokranjcih. Muzej vsebuje tudi naravoslovno razstavo geologije Bele krajine in njenih zavarovanih območij. Kulturni dom Semič gosti gledališke predstave, kongrese, konference in seminarje. Obiščete lahko učni vrt dr. Derganca, ki se nahaja v bližini mestnega trga.

Semič je znan tudi po svojih čebelarjih in medu. Poskusite!

 

Odpri zemljevid

Razdalja: