Luxury of freedom

BIG BERRY PEOPLE

Nagrajeni najboljši mladi oblikovalci sveta, med nagrajenci tudi Slovenka

Pred dnevi so v Trstu podelili nagrade najboljšim mladim modnim oblikovalcem sveta, med nagrajenci pa se je znašla tudi Slovenka Jana Zornik.

Jana je namreč ena izmed zmagovalk 15. ITS-ja (International Talent Support), prestižnega mednarodnega tekmovanja, ki vsako leto na kup zbere najbolj nadarjena oblikovalska imena iz sveta mode.

Na tekmovanje je letos prispelo okoli 1.000 portfolijev, komisija pa je izbrala 41 finalistov, ki so svoje delo predstavili v Trstu. Jana je s svojim delom prepričala komisijo, prejela je eno izmed nagrad ITS - slavila je v kategoriji ITS Artwork (Umetnina), natančneje prejela je Swatchevo nagrado.

Komisijo je v omenjeni kategoriji prepričala s kosom,"ki služi kontemplaciji in samorefleksiji": "Iz poslanih Swatchevih materialov, ki smo jih morali v delu uporabiti, sem izdelala kristalom podobne elemente in žepek za povečevalno lečo, skozi katero pogledaš v ogledalo in si tako ena-na-ena zreš v povečano oko. V odsevu so tudi emocije povečane. Objekt je zelo intimen in doživljajski."

Jana odhaja v Švico
Osvojitev Swatch Awarda ji je prinesla 10.000 evrov denarne nagrade, obenem pa jo čaka šestmesečna praksa v kreativnem laboratoriju priznane znamke ur Swatch v Zürichu. Z ekipo Swatcha se je že srečala, saj so bili nekateri člani del komisije. Jana pravi, da je ekipa s Carlom Giacomettijem na čelu res izjemna, njihova energija je fantastična. "Imam občutek, da je pri taki ekipi marsikaj mogoče in odprto za zasuke. Mislim, da so izredno podjetni in odprte glave. Zanimalo me je tudi, ali lahko ustvarjam na način “hands-on” ter kakšne stroje imajo na voljo in bila super vesela zaradi odgovorov. Obožujem nove stroje," razlaga Jana navdušeno. Spoznala je tudi nekdanje zmagovalce, ki so se po končani praksi odločili ostati pri Swatchu, povedali so ji, kako je vsa izkušnja videti. "Pričakujem novo znanje v smereh, ki jih do zdaj nisem razvijala. Pričakujem aplikativnost in element “realnosti”. Izkušnjo, na katero se podajam, razumem kot priložnost in izziv in mogoče izraz lastnosti, ki še niso prišle na dan, ampak imam občutek, da so v meni. Rada bi prispevala svoj delež z delom v timu."

Mehanizirani objekti za osebno nego in dobro počutje
Jani se je uspelo na 15. ITS-ju prebiti v finale v dveh kategorijah, v kategoriji umetnin je, kot rečeno, osvojila eno izmed dveh nagrad, bila pa je tudi med finalisti v kategoriji dodatki (ITS Accessories).

Na dodatke se je prijavila s svojo magistrsko kolekcijo, ki jo je naredila na Fashion Artefact coursu na londonskem Collegeu of Fashion. "Oblikovala sem kolekcijo mehaniziranih objektov za osebno nego in dobro počutje, ki si jih ženski značaj v zgodbi izdeluje po lastni nevsakdanji logiki iz nabranih materialov iz okolice." Pojasnila je, da projekt govori o vsakdanu in njegovih ritualih, ki pa so skozi abstrakten in domiseln pristop značaja spremenjeni v posebno izkušnjo: "Gre se za intimen prostor in za odnos med osebo in predmeti, ki so v določeni meri tudi nadomestilo za ljubljeno osebo. Gre za razkošje, ki daje izkušnjo sveta po meri posameznika, za domišljijo in neskončne potenciale, ki se skrivajo v najbolj 'navadnih' stvareh."

Vzporedno raziskovanje se je ukvarjalo z vsakdanjimi ljudmi in domiselnimi popravki oziroma adaptacijami v naših domovih: "V marsikaterem na prvi pogled "najobičajnejšem" domu se skrivajo največji kreativci človeške družbe. Tisti, ki ne odvržejo, ampak stvar prilagodijo, ki ne kupujejo do onemoglosti, ampak ustvarijo nekaj iz 'ničesar'."

Kolekcija se imenuje little Marta (mala Marta): "Marta je ime moje none in mala Marta sem nekako jaz, saj me tako kličejo od malega. Ker se je izkazalo, da bi kolekcija najbolje delovala z ženskim imenom, kot njenim naslovom, sem nekako poiskala način, da jo imenujem po sebi brez uporabe lastnega imena. Gre namreč za nekakšen avtoportret. Iz leta v leto se namreč vedno bolj briše meja med mano in mojim delom. Sem izredno emocionalna ustvarjalka in moj osebni fokus in filozofija v vsakdanu se kažeta v izdelkih, ki jih ustvarjam."

Kolekcija je nastajala dobrih osem mesecev. V tem času se je med drugim naučila delati s kovino in drugimi netekstilnimi materiali. Med razstavljenimi predmeti iz kolekcije so bili: naprava za lakiranje nohtov, praskalnik, glavnik, parfum z vrtečimi peresi, klobuk za počivanje in naprava za umivanje zob.

ITS - odlična odskočna deska
ITS, kot rečeno, velja za eno najprestižnejših tekmovanj v svetu mode, ki ponuja odlično odskočno desko mladim nadarjenim oblikovalcem. Številni finalisti in udeleženci preteklih let so se uveljavili v svetu mode. "Na splošno ustvarjajo za priznane modne znamke, kot so Alexander McQueen, Dior, Margiela, Stella McCartney, Lanvin, Armani, Givenchy in drugi, ali ustvarjajo nove uspešne znamke," je povedala Jana. Pojasnila je tudi, kako poteka samo tekmovanje, komisijo čaka veliko dela. Člani ITS-ja naredijo minituro po priznanih šolah in si že vnaprej ogledajo izdelke, ki se jim zdijo na spletnih straneh šol zanimivi. Prijava na tekmovanje je odprtega tipa, kar pomeni, da se lahko kdor koli prijavi s portfolijem izdelkov, ki vključuje slike, opise, navdih, nakar je komisija povabljena v Trst za izbor finalistov izmed ogromnega kupa portfolijev. "To je trenutek, ko se zgodi klic iz Trsta na prenosni telefon. Pozneje se komisija še enkrat zbere na sklepni prireditvi in tam preživi nekaj dni. V teh dneh so na sporedu intervjuji s finalisti, predstavitve in podobno. Na podlagi vsega se izberejo zmagovalci."

Jana je še vedno pod vtisom tekmovanja: "Toliko lepega se je zgodilo v teh nekaj dneh. Novih prijateljstev, zanimivih nasvetov, dobrih stikov, pozitivne energije in občutek imam, da vse še kar traja." Z nekaterimi finalisti se je dogovarjala za morebitna sodelovanja v prihodnosti in nekateri člani žirije ter pretekli finalisti so ji ponudili roko pomoči in prostor za "konzultacije" v prihodnosti.

Kaj ji osvojitev nagrade pomeni, jo je pričakovala?"Osvojitev nagrade pomeni potrditev za moje delo, preskrbljenost in začetek novega poglavja moje ustvarjalne poti. Po pravici povedano, sem imela zelo dober občutek glede na reakcije in kemijo, ki se je ustvarila z žiranti. Pa na splošno verjamem, da imam srečno pot pred sabo."

Kako naprej?
V kateri smeri pa bi želela, da bi tekla njena kariera, kakšne so njene želje za naprej: "Na splošno veliko razmišljam o svojem mestu v "modnem" svetu, kam spadam, kaj bi rada ... Nekako se ti odgovori šele ustvarjajo in verjetno se vedno bodo. Ne pričakujem ničesar na splošno, imam pa močen občutek, da je še toliko razburljivega pred menoj v življenju. Rada bi bila zvesta svojim občutkom in rada bi se razvijala do zadnjega dne mojega življenja. Ne maram stagnacije. Sem tudi bolj artističen kot oblikovalski tip posameznika po svojem bitu, tako da so težnje usmerjene v to smer. Ampak sem elastična in pustim, da me življenje pelje."

Diplomirana oblikovalka tekstilij in oblačil, ki je pred kratkim magistrirala na londonskem Collegeu of Fashion, vmes je eno leto študirala na Danskem, živi v Londonu. Meni, da ima Slovenija veliko dobrih oblikovalcev in drugih lastnosti v ljudeh, ki so potrebne za svet mode. Izpostavila pa je eno ime: "Razveseli me, ko vidim znamko Wan Hung, za katero ustvarja naša Angela Luchanovitch z etiketo "made in Slovenia". Bravo Angela!"

 

Dolores Subotić